sobota, 31 października 2015

Kilka słów o Halloween

HALLOWEEN

Zwyczaj związany z przebieraniem się w najróżniejsze kostiumy w przeddzień Dnia Zmarłych. Obchodzony dokładnie dnia 31 października wieczorem. Główny kolorami Halloween jest czarny oraz pomarańczowy. Halloween obchodzi wiele krajów, jednak najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Z tym świętem wiąże się wiele symboli oraz zwyczajów, które opiszę poniżej.

TRICK OR TREAT


Zacznijmy od najbardziej znanego i najpopularniejszego zwyczaju, tak zwany "Cukierek albo psikus!".
Polega na tym, że dzieci przebrane w kolorowe lub upiorne stroje chodzą z wiaderkami lub workami od drzwi do drzwi sąsiadów i wypowiadają słynną frazę "Trick Or Treat!". Jeżeli sąsiedzi otworzą drzwi, dzieci dostaną cukierki. Jeżeli nie otworzą - dostaną psikus od dzieci. 

APPLE BOBBING


Tak zwane poławianie jabłek. Jedna z najpopularniejszych zabaw w okresie Halloween. Polega na wyławianiu jabłek z bali wody przy pomocy samych zębów, nie wolno użyć wówczas rąk.
Ten kto złowi najwięcej jabłek w najkrótszym czasie wygrywa grę.


PRZESĄDY ZWIĄZANE Z HALLOWEEN


W Irlandii obowiązuje zasada, że po pierwszym dniu Listopada nie zbiera się dzikich owoców, ponieważ mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

JACK O' LANTERN


Chyba kolejna z najpopularniejszych i najsłynniejszych tradycji związana z Halloween. Drążenie przerażających twarzy w dyniach i wkładanie do środka świeczek w celu zrobienia upiornego lampionu. Wiążę się ona z tym, że ludzie wierzyli iż palące się dynie są symbolem duszy ludzi, którzy tragicznie zginęli.


To tyle o święcie Halloween ode mnie.
Mam nadzieję, że chociaż trochę poznaliście to święto i czytaliście z zaciekawieniem.

Co sądzicie o tym święcie?
Chcielibyście je obchodzić w Polsce?

1 komentarz:

  1. Ja to bym choć raz tak poszła zbierać cukierki :D niestety lub stety u nas to mało popularne święto i już za stara jestem :(

    OdpowiedzUsuń

Każdy, kto komentuje - nie żałuje, nagrodę komentatora miesiąca zdobywa!